Darbo patarimai

2011-07-29

Kaip parašyti gerą CV?

Curriculum vitae, geriau visiems pažįstamas kaip CV, arba gyvenimo aprašymas, yra sąrašas aktų apie jus, jūsų darbo patirtį, pasiekimus, laimėjimus ir gebėjimus. Geras gyvenimo aprašymas yra labai svarbus ieškantis darbo, todėl nepagailėkite savo laiko. Geras CV – pirmas žingsnis į sėkmę.

Gyvenimo aprašymas. Koks jis ir kaip jį naudoti?

Jūsų CV turėtų būti:

  • Tvarkingas ir, jei įmanoma, atspausdintas
  • Trumpas, maždaug du A4 formato puslapiai
  • Teigiamas. Jūsų CV turėtų nurodyti jūsų pasiekimus, atskleisti jūsų stipriąsias puses, laimėjimus. Patartina kiekvieną teiginį paremti faktais
  • Geras įspūdis! Tai reiškia, kad jūs turite visiškai atskleisti savo gerąsias puses, pateikti aiškius, teigiamus faktus apie save.


Kaip naudoti?

  • Siųskite savo CV įmonėms, kuriose norėtumėte dirbti.

Galite siųsti savo CV skartu su motyvaciniu laišku ar elektroniniu paštu teiraudamiesi apie laisvas darbo vietas. Įmonių, dirbančių jūsų specialybės srityse, vadovu vardus ir kontaktinę informaciją galima rasti laikraščiuose, telefonų knygose, internete.

  • CV – priminimas jums apie tai, ką pasiekėte.

Jūsų CV gali tarnauti kaip visų svarbių jūsų karjerai datų ar faktų priminimas.

  • CV padės jums telefoninių pokalbių dėl darbo metu.


Turėkite savo CV po ranka, kai jūsų darbo interviu vyks telefonu ir darbdaviui pasiteiravus daugiau informacijos apie jūsų darbo patirtį jums nereiks sukti galvos kas kada buvo, jūs viską turėsite po ranka.

    * Darbo pokalbiuose.

Prieš pokalbį dėl darbo, kol laukiate priėmimo, pasiskaitykite savo CV. Tai atgaivins jūsų atmintį ir primins detales, kurias galbūt buvote primiršę. Taip pat, būtų gerai darbdaviui palikti savo gyvenimo aprašymo kopiją, jei jie dar jos neturi.

  • Registruojantis darbo agentūrose.

Neretai įdarbinimo agentūros paprašo parodyti CV, prieš pasirašant sutartį.
Kokius punktus įtraukti į gyvevimo aprašymą?

Nėra tiksliai nustatyto CV šablono. Kaip sudarysite savo CV priklauso tik nuo jūsų. Tačiau patariama , kad kiekviename gyvenimo aprašyme būtų nurodyta:

  • Vardas, pavardė
  • Adresas
  • Telefono numeris
  • Elektroninio pašto adresas
  • Jūsų darbo istorija (kur dirbote, kokias pareigas užėmėte, kiek laiko dirbot)

Jūsų ankstesni darbai turėtų būti surašyti senėjimo tvarka – nuo paskutinio, kuriame dirbote, iki pačio pirmojo. Nepamirškite nurodyti datų. Pasistenkite nepalikti tarpų tarp datų, nes jūsų darbdavys norės sužinoti, ką tuo metu veikėte.

Jei neturite daug darbo patirties, į savo CV galite įtraukti laikinus darbus, savanoriamimo patirtį, darbus, kur dirbote ne pilnu etatu. Jei dirbote daug skirtingų darbų, akcentuokite kiekviename darbe įgytus gebėjimus ir patirtį.
Gyvenimo aprašyme nebūtina nurodyti gimimo datos.

Yra keli nauji įstatymai kovojantys su amžiaus diskriminacija. Tai reiškia, kad jums nebūtina nurodyti nei savo gimimo datos, nei amžiaus.

Štai keli papildomi pavyzdžiai, ką derėtų įtraukti į savo CV:

Asmeninė informacija
Tai turėtų būti keli sakiniai jūsų gyvenimo aprašymo pradžioje, kad sudomintumėte darbdavį, atskleistumėte savo gebėjimus, darbo patirtį ir asmenines savybes. Galite vartoti tokius žodžius kaip ‘kompetetingas’, ‘prisitaikantis’ ir ‘sąžiningas’.

Šiuos sakinius derėtų pakoreguoti, pritaikyti kiekvienam darbui, į kurį kandidatuojate. Parodykite darbdaviui, kad jūs esate tinkamiausias žmogus darbui.

Pasiekimai

Paminėkite dalykus, kurie jums sekėsi ankstesniuose darbuose ir kurie jums galėtų padėti naujame darbe.

Kvalifikacijos ir mokymai
Prie savo gyvenimo aprašymo būtinai pridėkite visas kvalifikacijas ir mokymus iš ankstesnių darbų. Kaip ir su darbo patirtimi, viską rašykite senėjimo tvarka, nuo naujausio iki seniausio. Sąrašo apačioje pridėkite mokykloje ar universitete įgytas kvalifikacijas.

Pomėgiai
Galite į savo CV įtraukti savo laisvalaikio užsiėmimus ar pomėgius, kuriuose įgyjama patirtis ir įgūdžiai, gali pasitarnauti naujame darbe.

Rekomendacijos

Labai geras dalykas, jei yra keli ar daugiau žmonių, kurie galėtų suteikti jums asmeninę ar darbo rekomendacijas. Geriausia, kad vienas iš tokių asmenų būtų jūsų paskutinis darbdavys. Jei ilgai nedirbote, tas žmogus gali būti jus gerai pažįstantis žmogus, kuris galėtų pakomentuoti jūsų stiprybes.

Baigus rašyti savo gyvenimo aprašymą, paprašykute, kad jūsų draugas ar giminaitis jį perskaitytų, kad patikrintų ar jūsų CV yra tiksli ir ar atskleidžia jūsų gerąsias puse